Wrastające i wkręcające paznokcie

Twoje paznokcie zaczynają wbijać się w skórę palca, powodując ból? Płytka paznokciowa zwija się nienaturalnie do środka palca? Prawdopodobnie zmagasz się z wrastającymi lub wkręcającymi paznokciami. Poniżej przeczytasz więcej o tych dolegliwościach i ich sposobach leczenia przez podologa. Jeśli masz podobny problem z wrastającymi lub wkręcającymi paznokciami, umów się na wizytę w naszym gabinecie w Warszawie na ulicy Ostrobramskiej 126.

Informacje dodatkowe

 • Należą do najczęściej występujących dolegliwości stóp, zwłaszcza w obrębie palucha. Problem ten pojawia się, gdy boczne krawędzie paznokcia wykrzywiają się i wbijają się w skórę, powodując obrzęk, zaczerwienienie i ból, a z czasem dochodzi do stanu zapalnego i rozwoju ziarniny.

  Głównymi przyczynami wrastania paznokci są przede wszystkim niewłaściwe obcinanie paznokci lub uwarunkowania genetyczne .

  Wrastanie jest niestety problemem nawracającym.

  Jeśli podczas chodzenia lub dotyku odczuwasz ból albo widzisz, że występuje obrzęk, nie zwlekaj i skonsultuj się z podologiem, który wykona podcięcie klinowe oraz założy opatrunek aseptyczno-gojący. Im wcześniej zostanie podjęta terapia, tym jest ona mniej bolesna i paznokieć szybciej wróci do zdrowia, a Ty szybciej pozbędziesz się problemu.
  Zabieg w gabinecie PODOCENTER w przypadku tej dolegliwości w zależności od potrzeb może obejmować także oczyszczenie wałów paznokciowych, właściwe obcięcie paznokci, zastosowanie tamponady oraz korektę toru wzrostu płytki paznokcia za pomocy klamry założonej na płytkę.

  Z kolei w przypadku gdy płytka paznokciowa zmienia kształt i zwija się do środka, powoduje to ściśnięcie łożyska, a w efekcie również uciążliwy ból. Problem ten dotyka osób z zaburzeniami rogowacenia, z tendencją do wysychania płytki, a także stosujących nieodpowiednie, niedobrane obuwie czy niesprzestrzegających właściwej higieny. Przypadłość ta może też mieć uwarunkowania genetyczne.

  Dawniej te dolegliwości leczono chirurgicznym usuwaniem, czyli zrywaniem płytki paznokcia… Brr! Na szczęście dziś, dzięki zaawansowanym technikom podologicznym, w PODOCENTER możesz zapomnieć o tych torturach i pozbyć się problemu wrastających lub wkręcających się paznokci zupełnie bez bólu lub prawie całkowicie bezboleśnie.

  Nieinwazyjne, współczesne metody prostowania paznokci to klamry i tamponady


  Klamry

  Do korekty wrastających paznokci używane są klamry. Dobór klamry to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta. Decyduje o tym grubość, elastyczność, łamliwość paznokcia, sposób, jak i czas trwania wrastania.
  Wskazaniem do zastosowania klamry tytanowej jest wrośnięty i zniekształcony paznokieć oraz zmiany kształtu paznokcia po leczeniu, jak i zmiany powstałe na skutek urazu. Klamra tytanowa to system korygujący wykonany z elastycznego łuku niklowo-tytanowego.
  Do zabiegu używa się płynnego kompozytu oraz lampy LED.
  Średni czas leczenia z wykorzystaniem klamry to około 3-12 miesięcy.

  Tamponada
  To miękki opatrunek nasączony środkiem dezynfekującym. Służy do korekcji wrastających i wkręcających paznokci. Gaza wchłania płyn tkankowy i ropę oraz osusza wał paznokciowy. Po instrukcjach udzielonych przez podologa takie opatrunki można zmieniać samodzielnie w domu.

  Sama metoda leczenia z wykorzystaniem tamponady jest bezbolesna, ale należy się zgłosić do gabinetu, zanim proces wrastania paznokcia rozwinie się i zacznie powodować ból.