Brodawki wirusowe

Zauważyłeś punktowe zrogowacenia skóry na podeszwie stopy lub na palcach? Z czasem zaczęło pojawiać się ich więcej? To mogą być brodawki wirusowe. Ich usuwanie na własną rękę może być niebezpieczne, ponieważ łatwo pomylić je z odciskami. W naszym gabinecie podologicznym w Warszawie na ulicy Ostrobramskiej 126 zajmujemy się profesjonalnym usuwaniem brodawek, dzięki skutecznym terapiom. Jeśli zauważyłeś podobne zmiany na skórze swoich stóp, umów się na konsultację z naszym podologiem.


Informacje dodatkowe

  • To zmiany skórne wywołane przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Wirus ten rozprzestrzenia się z krwią i daje o sobie znać przy osłabionej odporności organizmu. Brodawki stóp występują głównie na spodzie stopy, mają szorstką powierzchnię i są w kolorze skóry.

    Brodawki często powstają też w okolicy wału paznokciowego lub pod płytką paznokcia jako bolesne grudki o zrogowaciałej, nierównej powierzchni. Występują pod różnymi postaciami – jako tzw. myrmecia (brodawki głębokie) oraz brodawki płaskie, zlewne tzw. mozaikowe. Mogą tworzyć się pod modzelami.

    Leczenie brodawek jest długotrwałe ze względu na możliwość nawrotów. Stąd konieczne są wizyty w gabinecie podologicznym co 7-10 dni. Nie ma jednej metody leczenia tej przypadłości, dlatego stosuje się między innymi łyżeczkowanie, elektrokoagulację oraz leki miejscowe.