Leczenie wrastających i wkręcających paznokci

Podocenter / Oferta / Leczenie wrastających i wkręcających paznokci

Twoje paznokcie zaczynają wbijać się w skórę palca, powodując ból? Płytka paznokciowa zwija się
nienaturalnie do środka palca? Prawdopodobnie zmagasz się z wrastającymi lub wkręcającymi paznokciami. Poniżej przeczytasz więcej o tych dolegliwościach i ich sposobach leczenia przez podologa. Jeśli masz podobny problem z wrastającymi lub wkręcającymi paznokciami, umów się na wizytę w naszym gabinecie w Warszawie na ulicy Ostrobramskiej 126.

Przyczyny powstawania problemu – dlaczego pojawiają się wrastające paznokcie u nóg?

Wrastające paznokcie u stóp należą do najczęściej występujących dolegliwości stóp, zwłaszcza w obrębie palucha. Problem ten pojawia się, gdy boczne krawędzie paznokcia wykrzywiają się i wbijają się w skórę, powodując obrzęk, zaczerwienienie i ból, a z czasem dochodzi do stanu zapalnego i rozwoju ziarniny.

Głównymi przyczynami wrastania paznokci są przede wszystkim niewłaściwe obcinanie paznokci lub uwarunkowania genetyczne. Pamiętaj, że paznokcie u stóp należy obcinać na prosto, unikając tworzenia łuków. Popularny, półokrągły kształt nie jest naturalny i może stać się bezpośrednią przyczyną bolesnego wrastania. Błędem jest także zbyt duże skracanie paznokci.

Każdy marzy o pięknych stopach, a paznokcie – zwłaszcza w przypadku kobiet – stanowią ich element reprezentacyjny i ozdobny. Z tego powodu warto reagować niezwłocznie, gdy tylko zauważysz niepokojące symptomy. Wrastanie jest niestety problemem nawracającym. Jeśli podczas chodzenia lub dotyku odczuwasz ból albo widzisz, że występuje obrzęk, nie zwlekaj i skonsultuj się z podologiem, który wykona podcięcie klinowe oraz założy opatrunek aseptyczno-gojący. Im wcześniej zostanie podjęta terapia, tym jest ona mniej bolesna i paznokieć szybciej wróci do zdrowia, a Ty szybciej pozbędziesz się problemu. Leczenie wrastających paznokci Warszawa jest skuteczniejsze, jeśli zostanie szybko wdrożone.

Zabieg usuwania wrastających paznokci w Warszawie

Jak wyleczyć wrastający paznokieć? Dobrym rozwiązaniem jest zabieg w gabinecie PodoCenter w przypadku tej dolegliwości w zależności od potrzeb może obejmować także oczyszczenie wałów paznokciowych, właściwe obcięcie paznokci, zastosowanie tamponady oraz korektę toru wzrostu płytki paznokcia za pomocy klamry założonej na płytkę.

Z kolei w przypadku gdy płytka paznokciowa zmienia kształt i zwija się do środka, powoduje to ściśnięcie łożyska, a w efekcie również uciążliwy ból – wtedy doskwiera Ci wkręcając y się paznokieć. Problem ten dotyka osób z zaburzeniami rogowacenia, z tendencją do wysychania płytki, a także stosujących nieodpowiednie, niedobrane obuwie czy nieprzestrzegających właściwej higieny. Przypadłość ta może też mieć uwarunkowania genetyczne.

Wkręcające paznokcie – leczenie i profilaktyka

Chcąc uniknąć bólu i wizyt w gabinecie podologicznym, unikaj czynników, mających bezpośredni wpływ na zmianę kierunku wzrostu paznokci i ich wkręcanie. Zadbaj w szczególności o:

  • wygodne obuwie z szerokim przodem – zmniejszy ono nacisk na palce, który w dłuższej perspektywie jest powodem deformacji paznokci,
  • prawidłowe obcinanie,
  • wszelkie nieprawidłowości w obrębie paznokci natychmiast weryfikuj i – jeśli to konieczne – poddawaj profesjonalnemu leczeniu.

Wyeliminowanie powodującej wkręcające paznokcie przyczyny pozwoli Ci uniknąć przykrych doświadczeń.

Dawniej te dolegliwości leczono chirurgicznym usuwaniem, czyli zrywaniem płytki paznokcia… Brr! Na szczęście dziś, dzięki zaawansowanym technikom podologicznym, w PodoCenter możesz zapomnieć o tych torturach i pozbyć się problemu wrastających lub wkręcających się paznokci zupełnie bez bólu, lub prawie całkowicie bezboleśnie.

Nieinwazyjne, współczesne metody prostowania paznokci to klamry i tamponady

Klamry jako metoda terapii

Do korekty wrastających paznokci używane są klamry. Dobór klamry to kwestia indywidualna dla każdego pacjenta. Decyduje o tym grubość, elastyczność, łamliwość paznokcia, sposób, jak i czas trwania wrastania.

Wskazaniem do zastosowania klamry tytanowej jest wrośnięty i zniekształcony paznokieć oraz zmiany kształtu paznokcia po leczeniu, jak i zmiany powstałe na skutek urazu. Klamra tytanowa to system korygujący wykonany z elastycznego łuku niklowo-tytanowego.

Do zabiegu używa się płynnego kompozytu oraz lampy LED.

Średni czas leczenia z wykorzystaniem klamry to około 3-12 miesięcy.

Klamra na paznokcie wyróżnia się szeregiem zalet, które doceniane są przez naszych pacjentów. Wśród najważniejszych wymieniają oni:

  • natychmiastową ulgę – dolegliwości bólowe znikają niezwłocznie po założeniu klamry,
  • bezbolesność zabiegu,
  • skuteczność nawet w przypadku znacznych deformacji.

Metoda ta pozwala na efektywną korekcję toru wzrostu paznokcia, zapobiegając patologiom w jego kształcie, a co za tym idzie – niwelując stany zapalne, dyskomfort i ból wywoływany przez wrośnięty paznokieć.

Tamponada – korekcja wrastających i wkręcających paznokci

To miękki opatrunek nasączony środkiem dezynfekującym. Służy do korekcji wrastających i wkręcających paznokci. Gaza wchłania płyn tkankowy i ropę oraz osusza wał paznokciowy. Po instrukcjach udzielonych przez podologa takie opatrunki można zmieniać samodzielnie w domu.

Sama metoda leczenia z wykorzystaniem tamponady jest bezbolesna, ale należy się zgłosić do gabinetu, zanim proces wrastania paznokcia rozwinie się i zacznie powodować ból. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz systematyczna kontrola stanu stóp. Jeśli Twoje paznokcie mają tendencję do powstawania deformacji – masz już za sobą leczenie wrastania lub wkręcania – warto regularnie odwiedzać gabinet podologiczny. W zaufanym miejscu Twoje stopy zostaną poddane kompleksowemu monitoringowi, a ewentualne nieprawidłowości będą natychmiast wykryte. To ułatwi ich leczenie, przyspieszy proces terapii oraz pozwoli Ci zapobiec bólowi, powstającemu w zaawansowanych stadiach schorzeń.

Nie powinno się również zwlekać w przypadku pojawienia się innych niepokojących zmian, na przykład grzybicy. Leczenie schorzeń w ich początkowym etapie rozwoju jest o wiele prostsze i szybciej przynosi efekty.

Umów się na wizytę
""
phone